مطلع الفجر09:02 - 1402/07/18
توصیفی ، تصویری ؛

یادمان شهدای " آوزین "میزبان کاروان راهیان تهران +تصاویر

فرمانده سپاه شهرستان گیلانغرب با اشاره به اهمیت کاروانهای راهیان نور گفت :یادمان شهدای آوزین میزبان کاروان راهیان نورتهران بود .

به گزارش مطلع الفجر ،فرمانده سپاه شهرستان گیلانغرب با اشاره به اهمیت کاروانهای راهیان نور گفت :یادمان شهدای  آوزین در دهستان گورسفید ، میزبان کاروان راهیان نورتهران بود .
سرهنگ محمد جواد نجفی در حاشیه این آیین به خبرنگار مطلع الفجر گفت : در برهه کنونی فضیلت زنده نگه داشتن یاد شهدا کمتر از شهادت نیست  و ادامه راه شهدا یکی از مهمترین ارکان زندگی در ایران اسلامی است ؛ بنابراین بازدید از مناطق جنگی و رزمگاهها ، یاد و خاطره شهدای ایران اسلامی را بیش از پیش در بین مردم به خصوص نسل جوان زنده نگه می دارد.
 

وی بر ضرورت جهاد تبیین  ومقابله با تهاجم عقیدتی دشمن  ابراز داشت :قطعاً اردوهای راهیان نور، اردوهایی عقیدتی و معنوی است و معنای اصلی آن انتقال فرهنگ دفاع مقدس به نسل های امروزی است که روحیه معنویت، از جان گذشتگی و شجاعت رزمندگان دوران دفاع مقدس را بازگو می‌کند.

به گزارش مطلع الفجر در ادامه  روند اجرای اردوهای راهیان نور دانش اموزی ، دانش آموزان دختر از منطقه ۲ تهران امروز به رزمگاه آوازین آمدند تا ضمن تجدید عهد با آرمان های شهدا از نزدیک با این فضای دوران دفاع مقدس آشنا شوند.

 *مروری بر رزمگاه و مناطق عملیاتی در گیلانغرب
اگر تاریخچه  پر فراز و نشیب  مردم گیلانغرب و جایگاه تیپ مردمی مسلم بن عقیل .س. در گیلانغرب و مقاومت جانانه این دیار را مرور کنیم  و رزمگاه و مناطق عملیاتی  این شهرستان را نگاهی گذرا بیندازیم ، در خواهیم یافت که این شهرستان جزء معدود نقاطی بوده است که در بدو امر مورد تعارض دشمن بعثی قرار گرفته و شاید بتوان آن را خطه ای دانست که جنگ در آن آغاز و به پایان رسیده است.
 

*رزمگاه آوزین و مکان یادمان شهدای مطلع الفجر
شهر گیلانغرب
گیلانغرب در کشاکش دوران جنگ و مقاومت، هیچگاه از دلیر مردی و مقاومت رادمردان و رزمندگان غیور خود نا امید نشد و در همان ابتدای جنگ و تعارض دشمن با مقاومت جانانه مردم این شهرستان مواجه شد.
 مردمانی که  مجهز به سلاح ایمان بودند، دشمن تا دندان مسلح عراق را در پشت دیواره های شهر زمین گیر کرده و از همان آغاز، هسته اولیه تیپ مسلم بن عقیل طرح ریزی و در سایه همت سرداران شهیدی چون سردار صفر خوشروان، شهید بسیطی، شهید خدا کرمیان، شهید روضان مرادی و … راه نفوذ به شهر برای دشمن را از امری سهل الوصول به خیالی خام تبدیل کرد.
 
*تپه کرجی ها
گیلانغرب، در سال های اول اتقلاب و پیش از تهاجم عراق شاهد خرابکاری های تجزیه طلبان بود و سپس در تاریخ مهر ماه 59 یگان های لشکر ۴ ارتش عراق وارد گیلانغرب شدند.
در حالی که ستون نظامی دشمن به باغ کشاورزی و پمپ بنزین شهر رسیده بود، عکس العمل و مقاومت مردم آنان را تار و مار کرد ضمن آن که با تلاش هوانیروز ارتش، عقبه ستون نیروهای دشمن روی جاده گیلان غرب منهدم شد.
 

*گیلانغرب در دفاع مقدس
 شهر گیلان غرب بر اثر بمباران های متعدد هواپیما و آتش توپخانه ارتش عراق تخریب شد، اما مردم این شهر دست از مقاومت برنداشتند که از جمله آن می توان به تشکیل تیب مستقل مسلم بن عقیل در این شهرستان به همت دلیرمردان غیرتمند آن که حماسه هایی فراموش ناشدنی خلق کردند نام برد.
این شهر در طول جنگ تحمیلی بارها بمباران شد و عملیات متعددی از جمله مطلع الفجر، در آن به وقوع پیوست، در مهر ماه سال 90 دو شهید گمنام به یادبود شهدای سرفراز این شهر در آن به خاک سپرده شدند تا نمادی از حماسه های مردم این شهر باشند.


*آوزین – تپه کرجی ها- یادمان عملیات مطلع الفجر
این تپه در غرب جاده گیلان غرب – سرپل ذهاب و در ۱۳ کیلومتری شمال غرب شهر گیلانغرب واقع است. این محل که به صورت یک سری سنگرها و کانال های حفظ و بازسازی شده می باشد در کنار روستای آوزین در غرب گورسفید واقع شده است.

*یادمان شهدای مطلع الفجر
 پرچم ها و کانال های متعدد آن یادآور دوران دفاع مقدس است، در نزدیکی این یادمان مزار یکی از شهدای گیلان غرب به نام شهید صفر خوش روان نیز قرار دارد.

عملیات مطلع الفجر در آذر ماه سال 60 با رمز یا مهدی (عج) ادرکنی با هدف جلوگیری از تحرکات دشمن و فراهم نمودن امکان آزادسازی قصرشیرین و نفت شهر در محور گیلانغرب- سرپل ذهاب انجام شد که در پی این عملیات حدود ۲۰۰۰ نفر از قوای دشمن کشته شدند.

*تنگه حاجیان
 از دیگر مناطق و رزمگاههای دیدنی این شهرستان برای بازدید کاروانهای راهیان نور و میهمانهای نوروزی، می توان به پادگان حضرت رسول (ص)، جبهه آوزین، جبهه تنکاب، تنگه حاجیان و یادمان شهدای گمنام نام برد که هر سال مقصد کاروانهای راهیان نوراز اقصی نقاط کشور است.