سرویس: تازه های خبرکد خبر: 113214|08:21 - 1402/07/03
نسخه چاپی

یادداشت؛

4 مهر روز مقاومت مردم گیلانغرب / سند افتخار امیزی که تحقق ان در تقویم ملی مطالبه مرزداران کلهر است

4 مهر روز  مقاومت مردم گیلانغرب / سند افتخار امیزی که تحقق ان در تقویم ملی مطالبه مرزداران کلهر است
چهارم مهرماه، یادآور رشادت دلیرمردان و شیرزنان گیلان‌غرب در سال 59 است، که توانستند ارتش رژیم بعثی عراق را با دست‌خالی تا 10 کیلومتری پایین شهر به عقب برانند.

به گزارش مطلع الفجر ،۳۱ شهریور ۵۹ بود که لشکرهای چهار و ۱۲ ارتش متجاوز رژیم بعثی پس از تصرف قصرشیرین در روز سوم مهر به منظور تصرف گیلانغرب راه این شهرستان را در پیش گرفتند و می خواستند این دیار را نیز تصرف کرده و به اشغال خود در آورند.

ساعت پنج بعد ازظهر روز سوم مهر از قصرشیرین خبر رسید ارتش عراق در حال پیشروی به طرف گیلانغرب است ولی مردم این شهرستان با ایستادگی و به دور از هرگونه فرار و ترک دیار خود در قالب نیروهای مردمی متشکل از شهرنشینان، روستاییان و عشایر آرایش دفاعی گرفته و آماده نبرد با متجاوزان بعثی شدند.

اینجاست که باید ایثار و از خودگذشتگی مردمان این خطه را ستود چون پیش از رسیدن ارتش بعثی عراق به ورودی شهر گیلانغرب مردم این شهر با کندن سنگر در مناطق جلوتر از سمت باغ فلاحت تا میدان کنونی مقاومت و تپه ماهورهای اطراف شهر به مقابله با نیروهای متجاوز پرداخته و با هر سلاحی که در دست داشتند از شکاری تا تبر و تیشه به مبارزه ای جانانه پرداختند.

با دفاع مردم گیلانغرب تمام معادلات دشمن به هم ریخت و مردم در ورودی این شهر دشمن را غافلگیر کردند و در روستاهای اطراف و مجاورت شهر نیز آب را در اراضی کشاورزی رها کردند تا تانک ها و نفربرهای دشمن گرفتار شوند با رها کردن آب، زمین های کشاورزی به شکل باتلاق در آمد و ادوات جنگی دشمن در گل و لای زمین گیر شدند.

اما ستاد فرماندهی حزب بعث که ناتوان از مقاومت مردم گیلانغرب بود برای شکستن مقاومت مردم اقدام به بمباران شهر کرد اما مقاومت مدافعان که ترکیبی از مردم و اندک نیروهای رزمنده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بود، تغییری نکرد و لشکر چهارم حزب بعث با مقاومت مردم زمین گیر شد.

در این زمان بود که هوانیروز قهرمان وارد عمل شد و با رشادت شهید شیرودی حلقه دفاعی محکم تر و شکل تهاجمی به خود گرفت که دشمن با زبونی مجبور به عقب نشینی تا فاصله ۱۰ کیلومتری از شهر شد و رفته رفته زمینه خلق حماسه های ماندگار فراهم شد و این گونه این مقاومت زمینه ساز عملیات های بزرگ مطلع الفجر، مسلم بن عقیل و انتقام، آزادسازی نقاط اشغالی را تا آن سوی مرزها محقق ساخت.

شهرستان گیلانغرب در طول دفاع مقدس بارها آماج حملات هوایی، موشکی و توپخانه ای بود به گونه ای که این شهر و ۳۲ روستای آن  به طور کامل تخریب شد اما مردم هیچ گاه منطقه را رها نکردند و به شکل آواره در دیگر شهرها ساکن نشدند بلکه در اطراف شهر و در دامنه کوهپایه ها اسکان و یا  حتی بعضی  داخل شهر  زیر آماج حملات توپخانه ای و بمباران،  ماندند و در کنار رزمندگان  با تشکیل تیپ مستقل مسلم بن عقیل کنترل اوضاع را به دست گرفتند.

150 بار بمباران گیلانغرب در جنگ 

گیلانغرب در طول دفاع مقدس بیش از ۱۵۰ بار بمباران شد و تقدیم ۷۵۰ شهید گرانقدر، ۲ هزار و ۲۵۰ جانباز سرافراز و ۱۴۱ آزاده سرافراز از این سرزمین و پنج هزار و ۸۰۰ شهید مهاجر از جای جای ایران اسلامی در این منطقه خود گواه و اثباتی بر مطهر بودن این خاک پاک است.

شهرستان گیلانغرب جای جایش آغاشته به خون شهیدی است که در جوار قرب الهی آرمیده و ملت بزرگ ایران و تاریخ پر افتخار کشورمان دلیری مردان و زنان سلحشور این دیار را به زبان خواهد آورد و حماسه های ماندگار را بر صفحات زرینش  ثبت و ضبط خواهد می کند.

گیلانغرب در کلام رهبری دومین شهر مقاوم کشور لقب گرفت تا با سربلندی به عنوان یادگار شجاعت ها، رشادت ها و شهادت ها و هشت سال مردانگی و پایمردی در دوران دفاع مقدس امتحان خوبی را پس داده باشد.

اینک کمترین خواسته و مطالبه به حق مردمان ایثارگر این سرزمین حماسه ساز ثبت روز چهارم مهر در تقویم رسمی کشور به عنوان روز مقاومت مردم گیلانغرب است که مرحمی بر تالم مظلومیت این دیار شود.